Rola rolnika by upadku unikał - co robić, aby zapobiec upadkom w gospodarstwie rolnym
Zgodnie z ustawową działalnością KRUS upowszechnia wiedzę na temat zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie i wskazuje rolnikom przykłady rozwiązań eliminujących ryzyka wypadkowe. Dzięki wieloletniemu oddziaływaniu o charakterze edukacyjnym Kasy na świadomość mieszkańców wsi znacząco poprawia się stan bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych, co potwierdzają statystyki wypadkowe i odnotowywany spadek liczby zgłaszanych do KRUS wypadków przy pracy rolniczej.
Podczas prac w gospodarstwie rolnym najczęściej dochodzi do upadków osób, stanowią one około połowę wszystkich zdarzeń wypadkowych. Są to upadki: na nawierzchni podwórzy, w budynkach gospodarczych, z wysokości oraz z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych. Zdecydowana większość tych zdarzeń jest spowodowana złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych w obrębie gospodarstwa, która szczególnie w okresie jesienno-zimowym często ulega pogorszeniu na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Przy opadach deszczu podłoże staje się śliskie, grząskie i nierówne, a gdy na podwórzu zalega śnieg lub nawierzchnię pokrywa lód, to o upadek nietrudno. Na wyznaczonych ciągach komunikacyjnych na terenie gospodarstwa nie powinny stać maszyny czy inne urządzenia, jak również znajdować się niepotrzebne, zbędne przedmioty, o które łatwo się potknąć i zahaczyć. Istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo w trakcie przemieszczania się po obejściu i w budynkach gospodarczych jest właściwe oświetlenie, szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Upadki z wysokości to głównie upadki z drabin, schodów czy podestów, a podstawowym zagrożeniem jest wykonywanie pracy bez odpowiedniego sprzętu, m.in. przy użyciu drabin zrobionych samodzielnie, z uszkodzonymi lub brakującymi szczeblami, bez odpowiednich zabezpieczeń przed przechyłem i poślizgiem. Upadki występują też często podczas wchodzenia i schodzenia z ciągników, maszyn i przyczep rolniczych wskutek nieprawidłowego sposobu poruszania się, zeskakiwania z wysokości i niekorzystania z drabinek zamontowanych przez producenta.
Nie każdego wypadku można uniknąć, ale można zminimalizować jego skutki. w tym celu należy pamiętać aby przed przymrozkami zapewnić właściwy, wyrównany stan nawierzchni podwórza i ciągów komunikacyjnych, utrzymywać porządek w obejściu oraz usunąć z przejść zbędne i niepotrzebne przedmioty. Należy również przygotować na okres zimowy piasek lub sól gospodarczą do posypywania oblodzonych ścieżek, zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie gumowe do pracy na wilgotnym podłożu oraz obuwie przylegające do kostki, ocieplane, z podeszwą protektorowaną, które zmniejszy niebezpieczeństwo poślizgnięć, a także zadbać o prawidłowe oświetlenie podwórza oraz budynków inwentarskich i gospodarczych.
Rolników i członków ich rodzin zachęcamy do korzystania z materiałów prewencyjnych publikowanych na stronie internetowej: www.gov.pl/krus oraz dostępnych w jednostkach terenowych Kasy, gdzie szczegółowo uwzględnione są sposoby zapobiegania wypadkom w gospodarstwie rolnym.
Przypominamy również o obowiązku niezwłocznego dokonania zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej do Placówki Terenowej (zalecane do 14 dni), w przypadku ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego tym wypadkiem, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu może mieć decydujący wpływ na ustalenie jego okoliczności i przyczyn.
Opracowanie:
Materiały informacyjne KRUS
Anetta Buła-Kwiatek – pracownik ds. prewencji w PT KRUS Kluczbork